S nadsázkou řečeno - těžko najít rozdíl mezi magnáty obchodních společností, kterým se podařilo vybudovat skutečné impérium, a řeckými bohy. Obě entity čas od času sestupují mezi nás, obyčejné smrtelníky. Někdy rozdávají štědré dary, jindy chválí práci těch, kdo vůbec umožňuje jejich fungování. Ne výjimečně dochází k menší či větší roztržce za současného diskursu společnosti, která ze stran je ve větším právu. Opinio communis kanadské společnosti bylo testováno zejména v uplynulých letech, kdy se veřejnost stala diváky sporu mezi potomky rodiny Rogers, dědiců telekomunikačního impéria založeného jejich otcem, jak se s každým dalším trapným gestem předbíhají v názorné ukázce toho, jak nemá vypadat rodinné podnikaní v praxi.
Specifikum kanadského trhu spočívá v korporátních oligopolech. Banky, letecké společnosti, obchodní řetězce a telekomunikační firmy patří mezi ty nejvýraznější příklady. Spotřebitelé nejsou pro tyto průmyslové giganty hlavním bodem zájmu z hlediska sympatií či respektu, neboť si právem uvědomují, že jejich obavy jsou pro korporátní vládnoucí třídu pouhými okrajovými záležitostmi v honbě za zisky a všeobecným vlivem na trhu a v politice.
V knize „Rogers v. Rogers: Boj o kontrolu nad kanadským telekomunikačním impériem“ vypráví novinářka Globe and Mail Alexandra Posadzki příběh veřejné rozepře mezi členy rodiny Rogers o směřování společnosti po smrti zakladatele Teda Rogerse v roce 2008. Kniha začíná citátem z Krále Leara – srovnání, které je téměř nevyhnutelné, podobně jako srovnání s úspěšným seriálem HBO „Succession“. Posadzki současně líčí příběh rodiny, průmyslu i samotné Kanady – přičemž neopouští realitu, jak se oligopol formuje a následně ovlivňuje zbytek společnosti.
S hloubkou a podrobností zaznamenává Posadzki melodrama mezi Edwardem Rogersem a jeho spojenci na jedné straně a dvěma jeho sestrami, matkou a jejich spojenci na straně druhé. Do příběhu jsou zapleteni i další korporátní a politické osobnosti, včetně Johna Toryho, který rezignoval na post starosty Toronta kvůli sexuálnímu skandálu, právě když korporátní drama probíhalo. Tory pracoval pro Rogers v 90. letech a později se stal poradcem Rogers Control Trust, který hraje v knize významnou roli.
Bezprostřední příčinou rozkolu u Rogersů byl pokus Edwarda sesadit jednoho generálního ředitele, Joea Nataleho, a nahradit ho jiným, jmenovitě Tonym Staffierim. Plán však selhal na tzv. „butt dial“, což označuje situaci, kdy někdo omylem zavolá telefonem bez toho, aby to zamýšlel – často proto, že telefon byl v kapse nebo v tašce. Často se stává, když se smartphone aktivuje nevědomky, například dotykem části těla (typicky hýždí, proto „butt dial“). Náhoda tak dopomohla tomu, že Staffieri omylem vytočil Nataleho během rozhovoru s někým jiným, v němž popisoval již zmíněné spiknutí ohledně výměny vedení společnosti. Jakmile se tato skutečnost dostala za stěny zasedací místnosti na veřejnost, matriarcha rodiny Loretta Rogers a její dcery Martha Rogers a Melinda Rogers-Hixon veřejně podpořily Nataleho v setrvání ve funkci. Trojice, vykonávající svou roli členů představenstva, následně sesadila Edwarda z funkce předsedy představenstva společnosti Rogers. Edward se však nevzdal a oznámil nahrazení pěti členů představenstva svými vlastními kandidáty, kteří ho rychle znovu zvolili. Jak už tomu bývá, tak se celá věc nakonec přesunula do jednací síně soudu, a to konkrétně až k Nejvyššímu soud Britské Kolubie, který se ve svém rozhodnutí postavil na stranu Edwarda a rozhodl, že jeho jednostranné změny ve vedení společnosti byly přípustné. Loretta Rogers, Martha Rogers a Melinda Rogers-Hixon označily rozhodnutí soudu za „ránu dobrému řízení a právům akcionářů“ a varovaly, že „nastavuje nebezpečný nový precedens pro kanadské kapitálové trhy, protože umožňuje nezávislé členy představenstva veřejné společnosti odstranit jedním podpisem“.
Spor o vedení společnosti vyvrcholil narovnáním z počátku roku 2024. Vyjádření společnosti k soukromé dohodě uvádí, že Melinda Rogers-Hixon a Martha Rogers odcházejí z představenstva společnosti Rogers Communications Inc. Loretta Rogers zemřela v roce 2022. Další podrobnosti dohody nebyly zveřejněny. Roky trvající spor byl tak ukončen prostým vyjádřením nynějšího předsedy představenstva společnosti Edwarda Rogerse, ve kterém poděkoval svým sestrám za jejich přínos společnosti a bez dalšího tak zastřel odkaz rodinné telekomunikační společnosti působící na kanadském trhu již od 60. let.
Role a odpovědnost angažovaných členů rodiny
V rodinných firmách je klíčové jasně definovat role a odpovědnosti angažovaných členů rodiny. Konflikty často vznikají, když jsou očekávání nejednoznačná nebo se překrývají osobní a profesionální vztahy.
Transparentní mechanismy pro rozhodování
Jasné procesy pro klíčová rozhodnutí, jako je např. jmenování nového vedení, snižují prostor pro nejednoznačné a kontroverzní kroky. Spory mohou podkopat důvěru zaměstnanců, akcionářů i veřejnosti.
Způsob řešení konfliktních situací
Řešení interních záležitostí veřejně, zejména přes média, může poškodit image firmy i důvěru klientů, dodavatelů, spolupracovníků, což dokazuje řada medializovaných sporů. Aby konflikt nenarůstal, je vhodné včas zapojit nezávislý prvek (externí pohled může přinést nové perspektivy a zabránit eskalaci konfliktu), a předně nastalé konflikty řešit interně, uvnitř rodiny a/nebo firmy.
Jasná pravidla pro nástupnictví
Rodinné firmy by měly mít jasno v otázce procesu nástupnictví. Plánované a řízené nástupnictví může předejít konfliktům o moc v rodině a/nebo firmě, a současně zajistí kontinuitu.
Péče o reputaci firmy
Dlouholeté spory a veřejné střety, jako v případě Rogers Telecommunications, mohou vést ke ztrátě důvěry veřejnosti i trhu. Korporátně řízené firmy, na které má stále vliv původní rodina, by měly klást důraz na ochranu dobrého jména a snažit se vyhnout krokům, které mohou ohrozit image firmy.
Dlouhodobá strategie s důrazem na hodnoty zakladatelské generace
Je důležité, aby rodina udržovala a respektovala hodnoty, na jejichž základě vybudovala podnikání a rodinné bohatství zakladatelská generace, a přizpůsobila je současným potřebám a očekáváním rodiny, firmy a trhu.